U lovu na zlata vrijedan plod motovunskih šuma
*Objavljeno u časopisu Istra danas prije nekoliko godina. Za potpun doživljaj nedostaju odlične fotografije Đanija Celije.U potrazi za zlatom motovunskih šuma nema nervoze, nema buke i strke – tu su čovjek i njegov pas na miru s prirodom i sobom. Tartuf kao dragocjeni plod motovunskih šuma, ljubomorno skriven od očiju proždrljiva i pohlepna čovjeka, pokazuje se samo odabranima i to ne bez pomoći najboljega prijatelja vrlo oštra njuha. Je li sve baš tako?
Iz jutarnjeg sivila grada zaputili smo se pravac Motovuna, skrenuvši s puta za Karojbu prema Rakotulama. Mario Tikel, naš vodič u svijet tartufa, očekivao nas je na svojem imanju u Špinovcima. Iščekivani lov na tartufe gotovo smo zaboravili u trenu kad se pred nama otkrio jedinstven pogled na Motovun i okolicu. S jedinstvene terase Marieva agroturizma puca impresivan pogled na pitomu dolinu Mirne, Livade, Završje, Vižinadu i Motovun savršeno stožastog oblika kakav se može vidjeti jedino s ove, jugozapadne strane. Doslovce smo nepristojno zaobišli našeg ljubaznog domaćina i zurili u tu predivnu sliku koja se pred nama otkrila u svoj svojoj jutarnjoj ljepoti, okrunjena svježim snijegom na vrhovima Ćićarije. Mario Tikel nije nam zamjerio, naviknut je on na takvu reakciju gotovo uvjetovanu dolaskom na ovo predivno mjesto.
Osim psa dobrog njuha i badilice (lopatice kojom se tartuf otkopava), pravi “lovac” na tartufe mora biti oboružan s puno strpljenja i dobrim, visokim čizmama. U lovu nas vodi mlad, četverogodišnji ptičar Mito koji bi se tek sada, na pragu pseće zrelosti, trebao pokazati kao pravi lovac. Stariji i iskusniji Mariov pas, odličan tartufar postao je žrtvom vlastite vještine i tuđe zavisti. Otrovan je nakon što je pronašao Jockera – bijeli tartuf teži od deset dekagrama. Inače, dresura za lov na tartufe počinje već kod štenca kojeg se privikava na miris tartufa i vodi ga se u lov zajedno sa starijim psom. Mario nam kaže kako se u psa vrlo brzo razvija svojevrsna ovisnost prema tartufu (kao i kod ljudi, dodali bismo), ali za lov je spreman tek kad postane dovoljno odrastao i ozbiljan tako da ne juri za divljači i, što je još važnije, da ne pojede tartuf prije nego li gazda stigne do njega.
Nažalost, ovogodišnja suša nije pogodovala tartufu kojem vlaga treba kao i svakoj gljivi, pa je puno teže nabasati na obilata nalazišta. Inače, Mario je svoj prvi tartuf našao sasvim slučajno, par stotina metara iznad vlastite kuće. Kada je sjeo na zemlju da se odmori na tlu pred sobom ugledao je kao šaku velik crni tartuf. Kada mi je rekao kako je više puta znao tako naići na tartufe i bez pomoći psa, puno sam više gledao u tlo u nadi kao ću i ja biti te sreće, pomalo imajući na umu vrtoglave cijene svakog grama tog zlatnog gomolja. Ipak, Mito se pokazao kao punokrvni lovac pronašavši dva komada od kojih je jedan bio sasvim solidan, a drugi nismo imali prilike niti vidjeti, jer Mito je bio brži!
I dok koračamo šumom, udišemo čisti zrak i uživamo u sunčanom danu, razmišljam kako broj tartufara zasigurno ne raste isključivo zbog potencijalno dobre zarade. Lov na tartufe mogao bi biti lokalna i puno prirodnija zamjena za razno razne tehnike opuštanja i liječenja stresa. Zamislite samo, umjesto na partiju golfa ili Thai Chi idemo u šumu u potragu za tartufom. A ukoliko i budemo te sreće da ga pronađemo, slijedi poslastica s kojom se specijaliteti od tartufa naručeni u restoranu teško mogu usporediti. Svježi tartuf posebna je delicija, a razne “konzervirane” varijante ne mogu se usporediti sa zamamnom aromom svježeg tartufa. Stoga tartuf i u restoranima valja jesti u sezoni, a novi projekt Turističke zajednice ubuduće će sladokuscima uvelike olakšavati posao. Pločica “Izvorni tartuf – Tartufo vero” koja namjernicima jamči kvalitetu posluženog jela od tartufa za sada krasi ulaze tek desetak restorana i konoba u Istri. Vratimo se Mariju Tikelu i njegovom agroturizmu gdje se sigurno, i to jamčimo, služi samo svježi tartuf.
Staru štalu u vrlo ugodan objekt Tikelovi su preuredili prije četiri godine, naravno uz pomoć kredita i ne bez elementa poslovnog rizika. Mario kaže kako se zapravo stari i nisu sjećali kada je kuća sagrađena, ali pretpostavlja da joj je tristotinjak godina, čemu svjedoči debljina hlada starog stabla murve, vjerojatno zasađene pri izgradnji. Tri apartmana uređena su u stilu i s ukusom, imajući na umu i pri ruci ostavštinu i savjete stručnjaka. Uz smještaj, kamena kuća ima restoranski dio s tridesetak sjedećih mjesta. A na meniju, naravno, u sezoni sve od tartufa, a inače sve što je domaće, uzgojeno u vlastitom vrtu, ulovljeno negdje u okolici ili osušeno u kućnom podrumu. Tikel nudi odlična domaća vina, Malvaziju i motovunski Teran. Obiteljski posao vode Mario i njegova obitelj, supruga, majka, otac, kćerka i dva sina. Uz obiteljsku i staru kuću Tikelovi imaju 13 hektara zemlje, a goste zabavljaju i godinu dana stara udomaćena divlja svinja, tovar Šime i druge domaće životinje.
Većina njegovih gostiju ovdje dolazi u bijegu od grada, buke i smoga pa tek ovdje upoznaju sve prednosti života na osami, a neki jer iskreno vole prirodu i mir.
Nedavno je ovdje boravio jedan Englez, zaljubljenik u leptire koji je proputovao cijeli svijet u potrazi za novim vrstama. Iako kod kuće ima već muzejsku zbirku u kojoj ne nedostaju i najtraženiji primjerci, u samo jedan dan u Špinovcima pronašao je šest novih vrsta. Mario kaže kako je čovjek bio toliko uzbuđen da cijelu noć nije spavao! Do kraja svojeg boravka u Istri, pronašao je tridesetak njemu novih vrsta. Druga su priča gradska djeca koja ovdje pronalaze prirodu, prvi put uživo vide domaće životinje i onda uzbuđeno viču: “Mama, našao sam pravu kravu!” Puno je razloga zašto ćemo toplo preporučiti posjet agroturizmu Tikel.
Što je to tartuf?
Tartuf je gomoljasta gljiva koja raste na vlažnom terenu, uglavnom prekrivena zemljom. Posebno cijenjeni bijeli tartuf bira sivu, glinastu zemlju kakvu nalazimo uz tok Mirne, posebice u okolici Motovuna. Učestaliji crni tartuf uglavnom dozrijeva ljeti i to u crvenoj zemlji. U prosjeku su veličine jajeta, a najveći ikad izvađen bijeli tartuf pronađen je kod Buzeta i težio je 1310 grama! U Istri rastu tri vrste bijelog, i sedam vrsti crnog tartufa. Tartuf je izrazito hranjiva namirnica prebogata proteinima. Za dodatne informacije – valja kušati!




